مقالات گلها و گیاهان آپارتمانی

گل های اپارتمانی در فصل زمستان

علاوه بر مناطق سردسیری در فصول پاییز و زمستان بسیاری از خانه ها ، مکان مناسبی برای نگهداری گل ها و گیاهان نیستند چرا که بعضی اتاق ها سرد و بعضی گرم هستند . علاوه بر این هوای این فصول خشک است و نور خورشید برای رشد گیاه کافی نیست پس قبل از خرید هر گونه گل و گیاه ابتدا باید شرایط محیطی خانه را بررسی کنیم سپس با گیاهان مناسب با این شرایط آشنا شویم . طبق تحقیقات انجام شده بر گیاهان مقاوم به شرایط خشکی و سرمای فصول سرد ، چندین نوع گل و گیاه معرفی شده اند که در ادامه به معرفی برخی از آنها میپردازیم :

گیاه بنفشه آفریقایی :

برای نگهداری از گیاه بنفشه آفریقایی در فصل زمستان باید آن را به سمت پنجره جنوبی قرار داد. با این حال در سایر فصل های سال می توانید گیاه خود را در قسمت شرقی و غربی منزلتان قرار دهید. گیاه بنفشه آفریقایی به میزان نور بالا، ولی غیر مستقیمی نیاز دارد و اگر با کمبود نور مواجه شود برگ های آن پژمرده خواهد شد.

برای آبیاری از گیاه بنفشه آفریقایی باید چند مورد مهم را در نظر داشته باشید که از میان آنها می توان به نور، گرما، سن گیاه، حجم گلدان و همین طور خاک اشاره کرد. به طور کلی ریشه گیاه بنفشه آفریقایی به آب و رطوبت زیاد حساس است و وجود آن می تواند باعث پوسیدگی گیاه شود. به همین دلیل هم بهتر است بعد از خشک شدن خاک گیاه، آن را آبیاری کنید. با این توصیفات توصیه ما این است که آبیاری گیاه بنفشه آفریقایی را دو بار در هفته به انجام برسانید .

گل زمستانی : گل زمستانی که آن را با تاج الملوک نیز می شناسند از دیگر گیاهان بالکنی مقاوم به سرمایی است که زیبایی بسیاری را به محیط خانه و همین طور باغچه شما می بخشد. این گل در خاک مرطوب رشد می کند و برای این فرآیند نیز به سایه نیاز دارد. به همین دلیل نیز معمولا توصیه می شود که اگر آن را در باغچه تان نگهداری می کنید جایی در زیر درختانی سایه دار قرارش دهید .

بنفشه : چه کسی است که نداند این بنفشه های زیبا تنها در روزهای سرد سال گل می دهند. زمان گلدهی بنفشه از زمستان تا اواسط بهار است و با گرم شدن هوا، گل ها هم دیگر شکوفا نمی شوند. آیا می دانستید گل های بنفشه خوردنی هستند؟ می توانید گل های بنفشه را به صورت خام در سالاد زمستانی استفاده کنید. اما برای نگهداری از این گیاه زیبا به مکانی با آفتاب کامل یا سایه روشن نیاز دارید. بنفشه گیاه آپارتمانی نیست و اغلب در باغچه کاشته می شود. البته می توانید بنفشه های رنگارنگ را در گلدان های کوچک و گوشه ای از تراس هم نگهداری کنید. تنها نکته مهم آبیاری گیاه بنفشه است. آبیاری غیر منظم موجب خشک شدن گل ها می شود. برای تغذیه گیاه از کودهای مخصوص ماهی یکبار استفاده کنید. کود دهی بیش از حد موجب علفی شدن و بلند شدن بنفشه می شود .

کاکتوس کریسمس (Christmas Cactus) : همان طور که از نام این گیاه پیداست، کاکتوس کریسمس در اواخر آذر و اوایل دی (نزدیک کریسمس) در گل‌فروشی‌ها موجود است. این گل آپارتمانی مقاوم ریشه‌ی بزریلی دارد و به طور طبیعی در جنگل‌های بارانی رشد می‌کند. با این حال کاشت آن در خانه بسیار آسان است. این گل نیاز به نور غیر مستقیم دارد و تابش مستقیم نور آفتاب، برگ‌هایش را می‌سوزاند. همچنین به خاطر طبیعتش که در جنگل بارانی رشد می‌کند، نیاز به آب کافی دارد. دقت کنید که باید آب از خاکش به خوبی عبور کند .

گل داوودی (Chrysanthemum) :

از جمله گیاهان زمستانی باغچه ای است که هم بیرونی و هم آپارتمانی می باشد. به طور مصنوعی در تمام فصول در گلخانه های با تجهیزات کافی به گل می نشیند. یکی از گلهای بسیار مهم است. در باغ ایرانی رایج و متداول بوده است .

بگونیا (Begonia) :

بگونیا گونه‌های مختلف و رنگ‌های متنوعی دارد، اما همه‌ی گونه‌های آن در زمستان و در منزل گل نمی‌دهند. بگونیای زمستانی در طول شب‌های بلند زمستان گل می‌دهد. این گل نیاز به نور غیرمستقیم دارد و هر بار برای آب دادنش، حداقل باید نیمی از خاک خشک شده باشد. پس از اینکه بگونیا گل داد، به آن استراحتی داده و صبر کنید تا خاکش کامل خشک شود. سپس آن را آبیاری کنید .

درختچه پاچیرا :

برخی از افراد، براساس باور‌های عامیانه فنگ‌شویی دکوراسیون، معتقدند درختچه پاچیرا، یکی از زیباترین درختچه های آپارتمانی، برایشان شانس و پول می‌آورد. این درختچه، گیاهی است که برای زیبایی بیشتر آن می‌توانید شاخه‌های آن را به هم ببافید. نگهداری از درختچه پاچیرا در شرایط سایه یا نور کم کار ساده‌ای است. بهترین فضایی که می‌توانید به این درختچه اختصاص دهید در کنار پنجره شمالی می‌باشد، اما در شرایط سایه نیز چند روز دوام می‌آورد .

گل کوکب dahlia :

شکوفه های قابل توجه این گیاه زمستانی در اواخر تابستان شروع به بازشدن می کند ، اما بهترین زمان آن از آگوست تا سپتامبر است . اما برای پر کردن کامل شکاف های باغچه باید در تابستان به طور کامل از آفتاب و آب فراوان استفاده کرده باشد. گل کوکب ، دامنه ی وسیعی از رنگ های غنی را دارد و برای خلق یک مجموعه رنگ های گرم واقعا مفید است. آن ها حتی طیف وسیعی از اندازه را دارا هستند که شامل کوکب های کوچک مانند کوکب پا کوتاه می شود که نگاه های شگفت آوری را حتی در خارج از مرزها به خود جلب می کند. این گل کوکب می تواند حتی تا اندازه ۳۰ سانتی متر رشد کند .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *