معرفی انواع گلها

گلهای خوشبویی که شادتان می کنند

گل های خوشبو بسیار زیاد هستند که می توانند شادی بخش بوده و انرژی فراوانی را به شما منتقل کنند. به همین خاطر بد نیست با این نوع گل های خوشبو و زیبا بیش تر آشنا شوید. گل ها علاوه بر زیبایی که به منزلتان می بخشند، بسیار معطر بوده و طراوت و بوی خوش را به شما هدیه می کنند. کافی است تنها یکی از گل های خوشبو را خریداری کرده و در منزلتان نگهداری کنید. عطر و بوی برخی گیاهان آرامش بخش هستند. اما برخی گل های خوشبویی نیز هستند که رایحه شادی بخشی دارند و حتماً شما را سرزنده و شاداب خواهند کرد. اما بیایید کمی بیش تر با این گل های خوشبو آشنا شویم. البته بیش تر گل ها معمولاً عطر خوبی دارند، اما در این جا به معرفی چند نمونه از این گل های خوشبو خواهیم پرداخت.

پلومریا – plumeria

پلومریا یا فرانگی پانی یکی از آسان ترین گیاهان و یا می توان گفت یکی از درختان خوشبو گرمسیری برای رشد و پرورش است که همیشه سبز است که دارای ۸ گونه می‌باشد. پلومریا یکی از گلهای خوشبو باغچه ای می باشد که زمان شکوفایی گل آن طولانی بوده و پر عطر است.

از اسانس آن برای تولید عطر و موادی طبی با خواصی آرامش بخش و تسکین‌دهنده استفاده می‌شود. به رنگ‌های سفید با مرکز زرد، قرمز، صورتی، و کرم رنگ است. برخی از رنگ‌های ترکیبی آن بقدری زیباست که به یک اثر هنری مصنوعی شباهت دارد.

گل محمدی – Rosa damascene

گل محمدی از مهم‌ترین انواع گل‌های رز در دنیا و از مشهورترین گیاهان در تاریخ باغبانی است. گل خوشبو محمدی به علت داشتن رایحه فوق‌العاده و تنوع ارقام، در بسیاری از مناطق دنیا کشت می‌شود.
از نظر گیاه‌شناسی، گل محمدی درختچه‌ای است پرپشت، دارای خارهای ریز، زیاد و فشرده، پهن، قلابی شکل و یکنواخت. گل‌های آن صورتی رنگ، پرپر و معطر که گاهی نیز سرخ رنگ است.

گفتنی است اسانس گل محمدی یکی از عطرهای بسیار معروف می باشد که به طور وسیع در عطر سازی و سایر فراورده ها ی آرایشی (پودر دندان و انواع پمادها) به عنوان خوشبو کننده به کار می رود. قسمت اعظم اسانس گل محمدی در گلاب، به عنوان تقویت کننده قلب و تهیه شربت مصرف می شود.

راز (سکرت)

سکرت رز یکی از ایده آل ترین گزینه ها برای معطر کردن منزل شما می باشد. گل های این گیاع بوی معطر میوه مانندی از خود متساعد می کنند. بعلاوه، شکوفه های آن نیز بسیار زیبا و جذاب هستند؛ گلبرگ های کرم رنگ آن با رگه های آبی صورتی مزین شده است و شکوفه های آن حدود ۷۵/۴ اینچ قطر دارند. بهار بهترین فصل برای کاشتن این گیاه می باشد. این گیاه عمدتا گل های تک تک و مجزایی دارد و البته گاهی گل ها بصورت خوشه ای نیز می رویند. هر شکوفه عمدتا ۲۶-۴۰ گلبرگ دارد.

عطر عسل – Honey perfume

عطر عسل یک گل بسیار زیبا و خوشه ای است. این گل خوشه های زردالودی دارد و بجز ظاهر زیبا، عطر بسیار قوی نیز از ویژگی هایی است که به جذابیت این گل افزوده است. از ابتدای بهار تا پاییز گل می دهد و هر شکوفه ۲۵-۳۰ گلبرگ دارد. این گل معطر شاخ و برگ های سبز تیره دارد که باعث شده گل های آن جذاب و براق بنظر بیایند.

شمعدانی عطری

شمعدانی عطری یکی از گونه های گل شمعدانی است. خوب شمعدانی در بیش تر منازل یافت می شود و یکی از گل های خوشبو آپارتمانی نیز محسوب می شود. این گل از همه نظر برای آپارتمان شما مناسب است. نگهداری از آن آسان بوده و با رایحه خوبی که دارد، عطر و بویی تازه را پراکنده می کند که هر کسی را می تواند به سر ذوق بیاورد. شمعدانی در گونه ها و رنگ های مختلف یافت می شود اما خوش عطرترین آن شمعدانی عطری است.

این گل آنقدر خوش بو و خوش عطر است که برخی افراد از برگ های آن در غذا نیز استفاده می کنند. شمعدانی عطری به نور زیادی نیاز داشته و باید هفته ای تقریباً ۳ بار به آن آب بدهید. اگر دیدید ساقه ها رشد زیادی دارند و کم پشت هستند، وقت هرس کردن آن رسیده و بهتر است شمعدانی را هرس کنید. البته اگر نور کمی هم به شمعدانی برسد این اتفاق برایش می افتد و شمعدانی معمولاً در این حالت نمی تواند گل بدهد و تنها ساقه هایش به سرعت رشد می کنند.

گل یاس صورتی (Jasminum polyanthum)

شاید پیش خودمان فکر کنیم که تمام گل‌های یاس معطر و دارای رایحه هستند اما چنین نیست. گل یاس صورتی گلی است که بطور طبیعی در خانه‌ها رشد می‌کند و دارای رایحه‌ای شیرین است. این نوع گل یاسمن را می‌توانید در خانه و در باغچه‌ها پرورش دهید. این نوع از گل‌های یاسمن احتیاج به نور خورشید دارند.

گل اسطوخودوس (LAVENDER)

گل اسطوخودوس یکی از گل‌های پر طرفدار بین انواع گل خانگی معطر به شمار می‌آید. این گل از بوی خوب و ظاهری زیبا برخوردار است. این نوع از گل‌ها احتیاج شدیدی به نور برای رشد در محیط خانگی دارد. در صورت نبود نور طبیعی می‌توانید از نور مصنوعی نیز برای رشد این گل استفاده کنید. از این گل به دلیل داشتن بوی خوب و زیاد در مصارف غذایی لوازم آرایشی و صنعت عطر سازی مورد استفاده می‌باشد. رایحه این گل بسیار آرام بخش و باعث از بین رفتن اضطراب و استرس می‌باشد و از آن به عنوان گلهای مناسب اتاق خواب نیز یاد می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *