معرفی انواع گلها

گل های مناسب عید نوروز

نوروز زمان نو کردن خانه و شاد کردن زندگی‌مان است و چه چیزی بهتر از گل برای این کار وجود دارد؟ گل‌های نوروز گل‌هایی هستند که در اواخر زمستان و اوایل بهار گل می‌دهند و مرسوم شده که بر روی سفره‌های هفت سین یا در باغچه‌های بهاره‌مان ببینیم‌شان. اگر گل‌های زیادی در خانه دارید اما می‌خواهید با آمدن سال نو گل‌های مخصوص نوروز را هم پرورش دهید نگاهی به ادامه مطلب بیاندازید.

در ادامه تعدادی از محبوب‌ترین و مرسوم‌ترین گل‌های نوروزی به همراه توضیحات مختصری راجع به پرورش‌شان را برای‌تان آورده ایم. خانه‌تان سبز!

سنبل

یکی از دوستداشتنی ترین بوهایی که در بهار می‌شنویم، بوی گل‌های سنبل است. سنبل در واقع از خانواده سوسن است و اگر از نزدیک نگاهی به هر کدام از گل‌های گیاه بیاندازید این شباهت را خواهید دید. سنبل گونه‌های مختلفی دارد که می‌توانید از بین آنها گونه سنبل مورد علاقه‌تان را انتخاب کرده و پرورش دهید.

شرایط رشد

سنبل‌تان را می‌توانید از مکانی با آفتاب مستقیم، تا مکانی با اندکی سایه بکارید. بعد از اینکه پیاز را کاشتید آن را به خوبی آبیاری کنید. اجازه دهید خاک در بین دو آبیاری به طور کامل خشک شود تا پیازهای گیاه پوسیده نشوند. این گیاه باید در زمستان در معرض هوای سرد قرار گیرد تا با رسیدن بهار گلدهی را شروع کند. سنبل نسبت به پی اچ خاکی که در آن کاشته می‌شود حساس نیست اما در خاکی که اندکی اسیدی تر است رشد بهتری دارد. سنبل از خاک خیلی خیس خوشش نمی‌آید. سنبل بسیار زود گل می‌دهد و بسته به گونه‌ای که تهیه کرده اید گل‌ها از اواخر زمستان تا اوایل بهار ظاهر می‌شوند.

لاله

این گل زیبا هم مانند سنبل رسیدن بهار را خبر می‌دهد. جالب است بدانید گل لاله اولین بار در ترکیه مورد کشت و کار قرار گرفت. بعضی ریشه اسم انگلیسی لاله “Tulip ” را برگرفته از کلمه ترکی “tulbend”، که به معنای عمامه و دستار است، می‌دانند و معتقدند گل لاله به خاطر شباهتش این نام را گرفته است.

شرایط رشد

 اگر لاله را در بیرون از خانه می‌کارید، آن را در جایی با آفتاب کامل قرار دهید. لاله‌ای که درون خانه نگهداری می‌کنید هم باید در کنار پنجره‌ای آفتابگیر باشد. اگر گیاه را در سایه زیاد نگهداری کنید، گل‌ها کوچک و ضعیف می‌مانند. زمانی که گیاه گل دارد، هر زمان که خاک گیاه خشک شد نسبت به آبیاری آن اقدام کنید. بهترین حالت آن است که در بین دو آبیاری تنها سطح خاک خشک شود. لاله به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد.

سینره

یکی دیگر از گیاهانی که حتما بر سر سفره‌های نوروزی خواهیم دید سینره است. گیاه سینره گل‌هایی فراون به رنگ‌های سفید، بنفش، صورتی، قرمز، آبی و طیف‌هایی از این رنگ‌ها دارد. این گیاه در واقع گیاهی چند ساله است اما تنها در مناطقی که تابستان‌های خنک دارند.

شرایط رشد

برای آنکه گیاه‌تان بهترین عملکرد را داشته باشد آن را در جلوی یک پنجره شمالی بگذارید تا چند ساعتی در روز نور فیلتر شده دریافت کند. اگر سینره‌تان تشنه بماند، بدون رسیدگی سریع شما پژمره می‌شود و خواهد مرد. از طرف دیگر گیاهان سینره‌ای که بیش از حد آبیاری می‌شوند دچار پوسیدگی ریشه شده و می‌میرند. بهتر است خاک را همواره مرطوب (نه خیس ) نگه دارید. خاک سینره باید غنی و پر از مواد آلی باشد و زهکشی خوبی داشته باشد. اجازه دهید گیاه در مکانی خنک بماند.

پامچال

این گیاه در درون خانه هم به همان اندازه بیرون خانه، با قدرت به زندگی خود ادامه می‌دهد و در زمستان هم برای‌تان گل می‌دهد.

شرایط رشد

پامچال مکانی روشن بر لبه یک پنجره می‌خواهد. اما مراقب باشید که پامچالی که درون خانه نگه می‌دارید را در مقابل آفتاب مستقیم قرار ندهید. پامچال به رطوبتی کافی و همیشگی برای رشد و شاداب ماندن نیاز دارد. خاک آن نباید به مدت طولانی خیس بماند اما هرگز هم نباید به طور کامل خشک شود. پامچال به دمایی متعادل تا خنک نیاز دارد. گرمای زیاد باعث پژمردگی و بی‌حال شدن گیاه می‌شود. پامچال به خاکی بسیار غنی با زهکشی و اکسیژن رسانی خوب نیاز دارد. گیاه را در طول فصل رشد و گل دهی با کودهای مایع ضعیفی که حاوی تمامی عناصر مورد نیاز گیاه هستند، کود دهی کنید.

بنفشه

بنفشه یکی از محبوب ترین گل‌های یک ساله مناطق سردسیری است. در سال‌های اخیر انواع هیبرید و واریته‌های جدیدی از بنفشه تولید شده که رنگ‌هایی به راستی حیرت انگیز دارند.

شرایط رشد

این گیاه در مکانی با آفتاب کامل تا مقداری سایه به خوبی رشد کرده و گل می‌دهد. اما اگر آنها را در مکانی با مقداری سایه پرورش دهید، تازه تر می‌مانند و مدت بیشتری گل‌ می‌دهند. بنفشه به آبیاری منظم نیاز دارد و در صورتی که آبیاری غیر منظم داشته باشد و یا خشکی بکشد، پژمرده می‌شود. آبیاری سر وقت کمک می‌کند گیاه مدت بیشتری زنده بماند. بنفشه به هیچ وجه گرما را دوست ندارد و با گرم شدن دمای هوا شروع به پژمردن و مردن می‌کند. مانند تمام گیاهان یکساله‌ای که مدت زیادی گل می‌دهند، بنفشه‌تان هم از مقداری تغذیه بدش نمی‌آید. با این حال گیاه را بیش از حد تغذیه نکنید. بنفشه‌های معمولی از بهار تا ابتدای تابستان گل دارند و در پاییز هم دوباره گل می‌دهند.

کالانکوا

کالانکوا یکی دیگر از گیاهانی است که به تازگی در خانه‌ای نوروزی پیدا می‌شود. کافی ست چشم‌تان به برگ‌های چرمین و گل‌های خوشرنگ کالانکوا بیافتد تا هوش از سرتان بپرد! این گیاه ظریف و خوش چهره نگهداری آسانی دارد و در اواخر زمستان یا اوایل بهار گل می‌دهد.

شرایط رشد

این گیاه مکانی روشن و آفتابی را می‌پسندد بخصوص در تابستان که فصل رشد و فعالیت گیاه است. در تابستان گیاه را به طور منظم آبیاری کنید و اجازه دهید سطح خاک در بین دو آبیاری خشک شود. در زمستان آبیاری را کاهش دهید و تا خشک شدن کامل خاک گلدان آبیاری مجدد را انجام ندهید. کالانکوا هوای گرم را دوست دارد پس آن را از معرض بادهای سرد بخصوص باد کولر دور نگه دارید. توجه کنید که این گیاه به خاکی با زهکشی مناسب نیاز دارد. در تابستان هر ۲ هفته یک بار گیاه را کود دهی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *