مراقبت از گل و گیاه

ارتباط انسان با گیاهان و طبیعت در بحران کرونا

 

طبیعت و زیبایی‌های آن همواره الهام‌بخش بشر برای خلق آثار بدیع و تلطیف روح و روان او و مامنی برای فرار از هیاهوی دنیای بیرونی و درونی او بوده و هست، تحقیقات زیادی بر تاثیر گیاهان خانگی در سلامت روان انجام شده که همگی آنها حاکی از تاثیر مثبت گل و گیاه و پرورش گیاهان خانگی بر بهبود و ارتقای سلامت روان هستند.

حال و روز این روزهای ما می‌طلبد که با رسیدگی به گل‌ها و ساعتی در کنارشان بودن به آرامش ذهنی و جسمی برسیم، درست زمانی که با شیوع ویروس کرونا مجبور به در خانه ماندن هستیم، دل‌مشغولی با گل‌ها و دوری از فضای مجازی بسیار عالی است.

وجود گیاهان در زندگی انسان‌ها دارای تاثیرات روحی و روانی مثبت همچون ایجاد احساس شادی، حس آرامش، افزایش تمرکز و تقویت ضریب هوشی است و همچنین بعضی از گیاهان باعث تصفیه هوای محیط، دور کردن حشرات موذی، انرژی مثبت، کاهش خستگی و سرما خوردگی می‌شوند.

گل ها و گیاهان را راهی ساده برای رسیدن به آرامش و نوازش روح و روان است و با کاشتن گل و گیاه و یا حتی هدیه دادن و گرفتن، می توان بیش از هر چیزی شادی، آرامش، مثبت اندیشی، دوری از غم و غصه و طراوت دریافت کرد.

یافته ها نشان می دهد، فضاسازی منزل یا محل کار باید به گونه ای باشد که گل و گیاه به خوبی در معرض دید افراد قرار گرفته و بخشی از فضای منزل به این مسأله اختصاص یابد. این فضا می تواند با استفاده از چند شاخه گل در گلدان، کاشتن گل در ایوان، پشت پنجره ها، کناره های اتاق و… ایجاد شود. استفاده از گل در ورودی منزل، اتاق نشیمن و اتاق خواب ضروری است، به ویژه در باره ورودی منزل به طور غیرمستقیم خوشامدگویی به میهمانان را به همراه دارد .

 

ده ماه مطالعه مستمر پژوهشگران دانشگاه روگرز درباره رابطه بین گل و گیاه و سلامت روانی افراد نتایجی را به این شرح نشان داد:

۱- گل و گیاه به ویژه دریافت حتی یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل به سرعت می تواند روحیه شخص را تغییر داده و او را شاد و هیجان زده کند. لبخند، اولین و مهم ترین نشانه این تغییر است. احساس شادی و سرزندگی در همه افراد و در هر سنی به سرعت و به خوبی نمایان می شود.

۲- گل- نگاه کردن یا دریافت گل- می تواند به مدت طولانی روی حالات روانی فرد تأثیر گذاشته و رفتار او را به سرعت دگرگون کند، به طوری که افرادی که در محیط اطرافشان- منزل، محل کار و…- گل و گیاه وجود دارد بیش از دیگران- دو تا چهار برابر- آرام، مهربان، شاد و با گذشت بوده و می توانند این حس را با رفتار مثبت خود به دیگران نیز منتقل کنند، بنابراین پژوهشگران توصیه می کنند همواره یک شاخه گل یا یک گلدان کوچک گل در معرض دید خود داشته باشید.

۳- هدیه دادن یا هدیه گرفتن گل می تواند برقراری ارتباط میان افراد را تسهیل کند که این به ویژه درباره همسران، فرزند و والدین بسیار با اهمیت است.

۴- گل و گیاه باعث ایجاد حس نگرش مثبت به زندگی و آرامش (well being)،احساس شادی و رضایت (happiness)، صمیمت (intimacy) و آرامش (calm) در افراد می شود. رنگ گل ها نکته بسیار پراهمیتی است، به طوری که گل ها با رنگ ملایم- صورتی، سفید، بنفش و…- حس شخص را به سوی احساسات آرام سوق داده و گل ها با رنگ های گرم و تند- قرمز، زرد، نارنجی و…- حس او را به سوی هیجان و سرزندگی پیش می برد.

۵- گل نشانه مشارکت و دوستی است، چرا که با هدیه دادن گل، لذت بردن از زیبایی را با یکدیگر تقسیم می کنیم.

دکتر جونز می افزاید: «دریافتیم گل و گیاه نه تنها بر احساسات شخصی افراد که روی رفتارهای برونی و اجتماعی فرد نیز تأثیرگذار است».

در کنار خرید گل، سرزدن به فروشگاه گل و دیدن انواع گلها خود به تنهایی در آرامش ذهن و افزایش تمرکز تاثیر به سزایی دارد. این موضوع باعث افزایش خلاقیت در کسب و کار میشود.

احساس شادی، رضایت، صمیمت و آرامش چیزی نیست که شما به راحتی بتوانید آن را منتقل کنید اما با استفاده از گل این پیام های روانی به سرعت و با هزینه معقول گسترش پیدا می کند.

پژمان آزادی رئیس انجمن علمی گل و گیاهان زینتی گفت: گل ها و گیاهان به دلیل تحریک چشم انداز مثبت، بهبود بیماری را تسریع می­کنند به طوریکه بر اساس ارزیابی های صورت گرفته بر خلق و خوی، ارتباط با گلها و گیاهان، باعث افزایش احساسات مثبت و کاهش استرس ناشی از بیماری می شود.

وی اضافه کرد: برای افراد بیمار، فضای سبز تأثیر بسیار مثبتی بر وضعیت روحی و بهبودی آنها دارد زیرا با قرار گرفتن در کنار گلها و گیاهان، تمرکز افراد بیمار از درد و ناراحتی کاسته می شود ضمن اینکه با حضور گل و گیاه در اتاق، توانایی افراد بیمار برای تحمل درد ناشی از بیماری افزایش پیدا کرده و نیاز آنها به مسکن کاهش می یابد.

رییس انجمن گل و گیاهان زینتی ایران ادامه داد: هدیه گل به افراد مسن باعث ایجاد روحیه مثبت و بهبود حافظه اپیزودیک (حافظه وقایع روزمره) می­شود؛ گل ها روحیه همه افراد را بالا برده اما تأثیر آنها بر روی افراد سالخورده بسیار شگرف است.

وی گفت: انسان می تواند ارتباط حسی شدیدی با گلها برقرار کند. طبق بررسی های صورت گرفته، فقط دیدن و بوییدن گل باعث بهبود خلق و خوی حدود ۷۰ درصد از خریداران گل می­شود و افراد با دریافت گل، کمتر دچار افسردگی و اضطراب شده و احساس لذت و رضایت بیشتری از زندگی نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *