دسته‌بندی نشده

گلهای آپارتمانی همیشه گلدار

عید آمد و از بهار دنیا
شد با گل و سبزه خوب و زیبا

شد نرگس و سنبل و بنفشه
از آمدن بهار پیدا

مردم جهان بخصوص ایرانیان از قدیم علاقه خاصی به نگهداری گیاهان داشتند به طوری که همیشه در حیاط خانه ها ، گلهایی مانند شمعدانی ، حسن یوسف و … وجود داشت . اگر به گذشته و خانه‌های حیاط دار پدربزرگ و مادربزرگ ها نگاهی بیندازید خاطرات باغچه و گیاهانی که در تابستان به گل مینشستند برای ما زنده میشود . امروزه با گسترش زندگی شهر نشینی ، خانه ها از داشتن حیاط مناسب پرورش گیاهان آپارتمانی گلدار محروم شده اند و به دنبال آن دیگر امکان نگهداری گیاهان وجود ندارد اما شاید کم تر کسی بداند که در فضای کوچک آپارتمان ها هم میشود گیاهان همیشه گلدار آپارتمانی را نگهداری کرد که ضمن شاداب نمودن محیط خانواده ، به جذابیت خانه ها و آپارتمان ها کمک بسزایی کند .

اگر علاقمند به گیاه و گل های زیبا و رنگارنگ هستید ، همراه ما در مقاله گیاهان گلدار آپارتمانی باشید چرا که در آن ۱۰ گیاه همیشه گلدار مناسب آپارتمان را به شما معرفی میکنیم.

۱- گل آنتوریوم :

آنتوریوم گیاهی زیبا و از جمله گیاهان آپارتمانی گلدار است که قلبی بودن برگ و گلهای آن یک عامل اساسی در زیبایی آن است . این گل زیبا برای شکوفه دادن به نور متوسط و روشن و شرایط نگهداری مختص آنتوریوم نیاز دارد، اما می تواند به عنوان گیاه شاخ و برگ دار با نور کمتری نیز رشد کند. این گیاه یک گیاه آپارتمانی سمی است و در صورت خوردن یا جویدن توسط بچه ها یا حیوانات خانگی می تواند باعث بیماری شود. پس این گل را از دسترس کودکان و حیوانات دور نگه دارید . این گل خوشرنگ بسیار مقاوم است اما ممکن است در مواقعی خاص به بیماری هایی مبتلا شود که در اسرع وقت باید نسبت به پبدا کردن علت بیماری های آنتوریوم و درمان آنها اقدام کنید .

۲- گیاه ارکیده :

ارکیده فالانوپسیس ، یکی از محبوبترین گیاهان آپارتمانی گلدار و تقریبا محبوب ترین نوع ارکیده است و رشد آن به عنوان گیاهی آپارتمانی آسان است. شرایط نگهداری گل ارکیده برای افراد شاغل بسیار راحت است و تنها نکته در مورد آن ریشه های هوازی آن است که بهتر است در ظرفی شفاف کاشته شود . بعضی از انواع ارکیده به عنوان درمان های جایگزین برای سرطان استفاده می شوند. همچنین به دلیل نمادهای مختلف رنگهای گل ارکیده ، در لیست بهترین گلها برای هدیه دادن در هر مناسبتی جای میگیرد .

۳- اسپاتی فیلوم :

اسپاتی فیلوم از جمله گیاهان آپارتمانی گلدار با مراقبت آسان و نیاز نوری کم است . برگهای سبز و براق این گیاه زیبا حتی با نبود گل نیز بسیار چشم نواز و زیباست. شرایط نگهداری اسپاتی فیلوم بسیار راحت بوده و تنها نکته در مورد آن نیاز رطوبتی زیاد است. زمانی که برگها حالت افتاده به خود میگیرند بهترین زمان برای آبیاری گیاه است. جالب است بدانید که این گل زیبا هم در لیست بهتریه هدیه به عروس دامادها جای میگیرد و هم گیاهی مناسب برای بردن به مراسم یادبود است !

۴. بگونیا :

بگونیا از گیاهان پر گل در آپارتمان است. البته که انواع بگونیا بسیار زیاد است و تنها بگونیا عروس و بگونیا همیشه گلدار ، در آپارتمان گل میدهند و انواع دیگر تنها برگهایی با فرم و رنگبندی زیبا دارند . شرایط نگهداری بگونیا بسیار راحت است و از گیاهان مقاوم به نور و آبیاری کم است . برگهای بگونیا رکس از نوع بدون گل آن در لیست منحصر به فردترین برگهای گیاهان آپارتمانی جای میگیرد .

۵. گل سیکلامن :

سیکلامن یا گیاه نگونسار ایرانی از جمله گیاهان زمستان گل است. این گل زیبا به صورتی است که گلها به صورت برعکس شکوفا میشوند . سیکلامن در لیست گیاهان مقاوم به سرما قرار میگیرد چرا که در زمستان نزدیک به کریسمس شکوفا شده و به زیبایی تمام در کنار گیاهان هدیه با قیمت مناسب در بازار عرضه میشود .

۶. آزالیا

رنگ گلها به رنگ سفید ، سرخابی و صورتی است. بهتر است این گل زیبا هر روز آبیاری شود و نور زیاد دریافت کند. نیاز رطوبتی بالایی دارد و غبار پاشی روزانه فراموش نشود . شرایط نگهداری آزالیا نسبت به بقیه گیاهان گلدار آپارتمانی اندکی دشوار تر است اما زیبایی آن طرفداران زیادی دارد. علاوه بر زیبایی ، از بین بردن فرمالدئید موجود در هوا و پاکسازی هوا نیز از ویژگی های آزالیاست .

۷. گل آویز :

این گل زیبا دارای ساقه بلند، گل زیبا و آویزان به سمت پایین، با پرچم‌های بلند است. گل آن به رنگ قرمز و صورتی دیده میشود. شرایط نگهداری فوشیا یا گل آویز راحت است و میتوانید با خیال راحت از آن در خانه نگهداری کنید. آبیاری این گل باید زمانی انجام شود که خاک آن کاملا خشک شده باشد یعنی حدودا هر ۱۰-۱۵ روز یکبار. نور زیاد و غیر مستقیم از نیازهای اساسی گل آویز است و پشت پنجره ی جنوبی جای خوبی برای آن است. زیبایی این گیاه به دلیل گلهای خاصش است و درصورت ضعیف شدن گلها بهتر است که ماهی یکبار با کود مخصوص گیاهان گلدار تقویت شود .

۸. گیاه برونفلزیا :

این گل زیبا مانند گلهای زمستان گل ، در سرما شکوفه میدهد و برای پرپشت شدن گلها بهتر است که در فصل خودش به آن سرما بدهید. برونفلزیا در ایران بسیار کمیاب است و از خانواده ی گوجه فرنگی به حساب می آید. رطوبت بالا در هوای گرم و نیم سایه از نیاز های اساسی این گل است. میتوانید برای تامین رطوبت در زیر گلدانی آن جزیره درست کنید

۹. گل یاس :

گل یاس یکی از خوشبو ترین گلهای آپارتمانی است و میتواند خانه ی شمارا جلوه‌ی زیبایی ببخشد . این گل معطر گلبرگهایی به رنگ سفید و صورتی دارد . رطوبت بالا و نور فیلتر شده‌ی خورشید ، باعث شده که مکانی مانند حمامی که پنجره‌ی کوچک دارد برای رشد این گیاه مناسب باشد . این گل ها به عنوان تزئینات مو و همچنین در آئین هایی مانند ازدواج ها ، مراسم مذهبی و جشن ها استفاده می شوند.

۹. گل حنا :

حنا گیاهی زیبا با گلهای تیره و خوشرنگ و از جمله گیاهان آپارتمانی گلدار است. بهترین آب و هوا برای این گل زیبا ، آب و هوایی مدیترانه ای است ولی به راحتی در تمام شهرهای ایران رشد میکند. گل حنا را در بالکن نیز میتوانید استفاده کنید تا رنگ و بوی دیگری به فضای بالکن شمالی شما بدهد. این گل زیبا به نور زیادی نیار دارد و آبیاری آن نیز باید به محض خشک شدن خاک صورت گیرد و نگذارید که گلتان خشکی بکشد . رطوبت نیز از نیازهای اساسی این گیاه است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *