مراقبت از گل و گیاه

راز و رمز های نگهداری از گیاهان آپارتمانی

گیاهان خانگی سر زنده و شاداب در فضای داخلی خانه نیازمند مراقبت زیادی هستند و گاهی اوقات از دست رفتن نشاط و زیبایی گیاهان خانگی به دغدغه همیشگی صاحبان گل و گیاه در منزل تبدیل می شود .

برای به حداکثر رساندن شادابی گیاهانتان به این توصیه ها عمل کنید :

نور عامل زندگی
نور خورشید در ساخت سبزینه ی گیاهان نقش مهمی دارد پس حتما گیاهان را در مکانی بگذارید که نور کافی به آنجا برسد.

البته همه ی گیاهان به نور یکسان خورشید احتیاج ندارند و برخی به نور کمتر نیاز دارند ، قرار دادن این گیاهان در برابر نور مستقیم خورشید سبب رنگ پریدگی، و یا خشکی گیاه می شود. در نتیجه در نگهداری گیاهان آپارتمانی نور باید به صورت غیر مستقیم به گیاه بتابد.

گیاهان به هوای تازه روزانه نیاز دارند لازم است برای نگهداری گیاهان آپارتمانی پنجره ها را باز کنید تا اکسیژن تازه به فضای ساختمان وارد شود. رسیدن اکسیژن کافی به گیاهان آپارتمانی سبب استحکام ساقه ی گیاه شده و رنگ برگ های آن را شاداب می کند .

کیفیت آب برای گلهای آپارتمانی زینتی

آب شیر با دمای اتاق باید برای اغلب گیاهان خانگی خوب باشد، حتی اگر کلرین یا فلورید به آب شهر شما اضافه شود. گیاهان به ویژه آب باران و یا برف ذوب شده را دوست دارند (مگر اینکه در منطقه ای با باران اسیدی زندگی کنید).

از استفاده مداوم از آب نرم اجتناب کنید، که ممکن است حاوی سدیم باشد .

گل را به یک گلدان محدود نکنید

رشد بیش از اندازه گیاه در گلدان سبب می شود که ریشه ها داخل گلدان دور خودشان بپیچند و رشد خود را محدود کنند. گیاهان در گلدان های کوچکتر از اندازه مناسب خودشان، بسیار زودتر خشک می شوند پس باید در شرایط مناسب گلدان را تعویض نمود و گلدانی متناسب با اندازه گیاه به کار برد .

گیاهان به رطوبت احتیاج دارند

بیشتر گیاهان در رطوبت بالا رشد می کنند ، حدود ۸۰ درصد ،متاسفانه، اغلب خانه ها خشک تر هستند، در فصل زمستان و گرم کردن خانه، میزان رطوبت خانه کاهش پیدا می کند و کمبود رطوبت خود را بصورت قهوه ای شدن نوک برگ گیاهان نشان می دهد.

مقدار آبیاری به عنوان یک اصل کلی، هرچه هوا گرم تر باشد، میزان آبیاری شما نیز باید زیادتر شود چون گرمای هوا آب را به سرعت تبخیر می کند. پس در نیمه ی اول سال میزان آبیاری را بیش تر کنید.به یاد داشته باشید اگر خاک گلدان خیلی خشک یا خیلی مرطوب باشد، ریشه ی گیاه به مرور از بین می‌رود. پس در آبیاری گیاه همیشه تعادل را رعایت کنید. گیاهان در زمستان به آب کمتری نیاز دارند: نحوه نگهداری گلهای آپارتمانی در زمستان کمی با تابستان متفاوت است. از آنجایی که در زمستان بسیاری از گیاهان به خواب زمستانی می‌روند، ممکن است خشک شوند و به آب کمتری نیاز داشته باشند. همچنین دمای هوای محیط باید گرم نگهداشته شود. یکی از رایج ترین دلیل از بین رفتن گیاهان، آب دادن بیش از اندازه به آن‌ها و گندیدن ریشه شان است.ته گلدان باید یک یا چند سوراخ داشته باشد تا آب به راحتی از آن خارج شود. اگرخاک گلدان زهکشی مناسب نداشته باشد، آب اضافی از گلدان خارج نمی شود و ریشه ی گیاه می پوسد. نکته: قبل از کاشتن گیاه در گلدان، روی سوراخ های کف گلدان چند تکه سنگ، سفال یا جسم توری مانند بگذارید تا از خارج شدن خاک از سوراخ ها جلوگیری کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *