معرفی انواع گلها

معروف ترین گل ها در صنعت عطر

عطرها یادآور احساسات و خاطره ها هستند. گل ها یک آفرینش طبیعی شگفت آور هستند که باعث فریفتن توجهات انسانها می شوند زیرا دلربا و دارای رایحه ی دل انگیز می باشند. ما زمان زیادی را در باغ ها می ایستیم گل ها را بو می کنیم و از بوی خوش آن ها جادو می شویم و می خواهیم برای همیشه از بوی خوش آنها لذت ببریم. این بوی فوق العاده گل ها باعث شد تا ما کاربرد آنها را در صنعت عطر سازی بررسی کنیم. عطرها فقط شما را جذاب نمی کنند بلکه اثرات مثبتی بر روی مغز می گذارند و باعث افزایش اعتماد به نفس و خود باوری در برابر دیگران و افزایش روابط متقابل خواهند شد.

احتمالا شما هر هفته یا هر روز با آنها برخورد دارید و نمی دانید که این گل یا آن گیاه همان ماده اولیه ای عطری است، که شما چند روز پیش پول زیادی برای خریدن ادکلنی با همان بو پرداخت کردین و به سادگی از کنار آن می گذرید . این گیاهان استفاده گسترده ای چه در ساخت روغن اصلی عطر و چه در ساخت بخش های دیگر دارند . منابع یا قسمتهای خوش بوی گیاهان می تواند گل برگ ها، پوست درختان ، چوب آنها، دانه ها ، ریشه ها

پوست میوه ها ،صمغ ها و شیره های گیاهی باشندو اغلب اوقات به صورت یک راز ترکیبی باقی می ماند.

دراینجا فقط تعداد از پرکاربردترین گل هایی که در عطر سازی و ساخت این رایحه های عجیب استفاده می شوند را به شما معرفی می کنیم.

زنبق زرد

نوعی روغن زرد که از ریشه گیاه زنبق به دست می‌آید و بویی شبیه بوی بنفشه تولید می‌کند. فرآیند استخراج این ماده از ریشه زنبق ساده نیست و زمان زیادی (حدود دو سال) نیاز دارد. بیشتر عطرهای گران قیمت امروزی این ماده را در خود دارند


گل بنفشه

از گل بنفشه در عطر سازی بیشتر به خاطر رایحه ی خاص آن استفاده می شود.کاشت این گل ها به قرن ها پیش و قدمت آن به یونان باستان در سال ۵۰۰ قبل از میلاد برمی گردد.گل بنفشه بومی نیمکره شمالی است و بیشتر در جزایر هاوایی، استرالیا و کوه های آند در آمریکای جنوبی دیده می شود. گل بنفشه ویکتوریا و پارما دو گونه از این گل هستند که در عطر سازی کاربرد دارند.گل های بنفشه دارای یک ماده شیمیایی به نام یونین هستند که حس بویایی را به طور موقت بی حس می کند. از این رایحه در تولید چندین عطر، روغن و لوسیون استفاده می گردد.


یلانگ یلانگ

این گل به طور گسترده در ساخت ادکلن های آسیایی یا شرقی مثل chanel 5 یافت می شود .محل زندگی این گیاه کمیاب در آسیای شرقی به خصوص فیلیپین است .

گل مریم

این گل دلفریب و عاشقانه یکی از این منابع مهم عطرسازی است و اغلب در قلب رایحه ها به کار می رود یعنی در دسته اسانس های میانی جای میگیرد. و شما آن را بعد از مدتی از اسپری کردن ادکلن روی خودتان تا مدتی طولانی احساس می کنید .


گل رز

یکی از ارزشمندترین ترکیبات یک عطر خوب با رایحه گل ها از گل رز یا ملکه گل ها به دست می آید. گل های رز معمولا در شب چیده می شوند چرا که این گل ها قبل از طلوع خورشید بیشترین رایحه را تولید می کنند. دو گونه اصلی رز که در صنعت عطرسازی استفاده می شوند یکی گونه Rosa Centifolia است که در جنوب فرانسه یافت می شود و دومی هم همان گل محمدی معروف است. از اسانس گل محمدی به طور گسترده در صنعت عطرسازی و فرآورده های آرایشی استفاده می شود.


رز محمدی

رز محمدی و رز دو تا از مهمترین منابع مهم عطر سازی است .عطر گل رز یا روغن گل رز بسیار گران بها است به طوری که در ساخت تنها یک گرم روغن گل رز به بیش از ۱۰۰۰ شکوفه گل نیاز داریم .این عصاره معمولا به روش عرق گیری بدست می آید عصاره رز به صورت گسترده در در صنایع آرایشی و بهداشتی ،صابون سازی و مواد غذایی کاربرد دارد .


گل یاسمن

گل یاس یا یاسمن یکی دیگر از گلهای مناسب برای عطر سازی است. این گل خوشبو را درست قبل از گرگ و میش صبح می چینند زمانی که رایحه آن در بیشترین مقدار خودش است. بعد از چیدن گیاهان باید به سرعت تا قبل از این که رایحه اش محو شود اسانس آن را تهیه کرد. یاسمن رایحه ای دلنشین و شادی بخش دارد. این گل در بیش از ۷۰ درصد عطرها استفاده می شود و گل های حاوی رایحه یاس معمولا قیمت بالایی دارند. چرا که تنها یک دهم درصد از گل یاس قابلیت تبدیل شدن به اسانس را دارند.


گل ابریشم

این گل که در خیلی مناطق به نام گل سوزنی شناخته می شود ، کاربرد زیادی در صنایع عطرسازی دارد . عصاره این گل که از طریق عرق گیری یا تقطیر به دست می آید به نام Cassie مشهور است . این اسانس به طور گسترده در صنایع عطر سازی به خصوص اروپا استفاده می شود و هند بزرگترین تولید کننده اسانس این گل در جهان است .


صمغ لادن

این صمغ از ریشه و پیاز نوعی گل لادن به دست می‌آید که در خاورمیانه می‌روید. این صمغ بویی شبیه به بوی عنبر دارد که به خوبی با رایحه‌های دیگر مخلوط می‌شود و در ۳۳ درصد از عطرهای امروزی مورد استفاده قرار می‌گیرد.


اسطوخودوس

اسطوخودوس یا لوندر شاید در میان گیاهان معطر معروف‌ترین و پرکاربردترین آن‌ها باشد که از دوران یونان و روم باستان مورد استفاده بوده است. زمین‌های گسترده‌ای در فرانسه و انگلستان تحت کشت این گیاه قرار دارند و از هر جریب زمین حدود هفت کیلوگرم روغن اسطوخودوس به دست می‌آید.

گل سرخ

مهم‌ترین گیاه در میان گیاهان معطر بدون تردید گل سرخ است که تاریخچه خاصی برای خود دارد. تنها سه صدم درصد از حجم گل سرخ به عطر تبدیل می‌شود و ماده‌ای بسیار باارزش است که در ۷۵ درصد از عطرهای باکیفیت مورد استفاده قرار می‌گیرد


گلهای سفید

یک زیر گروه از نت­های گ، نت­های تولید شده از گلهای سفید است. این دسته از گلها پپایه و اساس ترکیبات عطرهایی است که از گلهای سفید به وجود ­می­آیند. منظور از گلهای سفید همان شکوفه­های پرتقال، بهار نارنج، یاسمن و کل مریم است. اگرچه رنگ یاس امین الدوله زرد رنگ استف اما بوی این گل بویی نیست که معمولا از گلهای زرد رنگ مثل گل ابریشم منتشر می­شود و بیشتر متمایل به بوی گل­های سفید است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *